Projekt UTA II har tre fokusområder

Fleksibel Uddannelse er et tilbud for unge der har forladt grundskolen, men som aldrig er kommet i gang med en ungdomsuddannelse eller unge, som er droppet ud af en uddannelse.
Fleksibel Uddannelse er korte individuelt tilrettelagt forløb med massiv vejledning/mentorstøtte og med opfølgning med uddannelsesperspektiv.
Praktikpladsprojektet har fokus på udviklingen af en regional praktikpladskoordinering. Mange unge mangler en praktikplads efter grundforløbet og risikoen for at hænge fast i systemet er stor. Derfor er det vigtigt at hjælpe med at formidle kontakt til virksomhederne og sætte fokus på praktikpladsproblematikken.
Styrkelse af erhvervsuddannelserne.
Det er vigtigt, at erhvervsuddannelserne hele tiden udvikles i tråd med arbejdsmarkedets behov på Bornholm. Det er vigtigt at tiltrække flere unge til uddannelserne, så vi bliver ved med at uddanne dygtigt og ressourcestærkt arbejdskraft til øen.
Der er hele tiden fokus på at udvikle et netværkssamarbejde mellem Campus Bornholm og evt. andre uddannelsesinstitutioner, Jobcenter Bornholm, UU Bornholm og Bornholms Produktionsskole samt det lokale erhvervsliv for at skabe en øget fleksibilitet i overgangene mellem uddannelse og erhvervsliv. I den forbindelse er der også fokus på at udvikle nye vejlednings- og undervisningsmetoder overfor de unge.




